Tanec je jen pro mladé a krásné lidi

31. května 2017 v 10:59 | Nikol
Před pár lety mě oslovila jedna paní s manželem s žádostí, zda bych nepřijela za nimi do Jizerských hor, kde pořádají pravidelný rekonvalescenční týden pro lidi, co prodělali operaci s rakovinou prsu. Poprosili mě, abych zde vedla lekci flirt dance, protože to je určitě taneční styl, který by měl pomoci naleznout ztracené sebevědomí. Tahle žádost mě velmi oslovila, vše jsem přijala a domluvili jsme se, že za měsíc přijedu.
Pár dní před odjezdem proběhl ještě jeden upřesňující hovor, v němž jsem se dozvěděla, že na lekci budou i muži (do té doby jsem nevěděla, že rakovinu prsu mohou prodělat i muži) a dále přišlo důležité upozornění a vzápětí otázka: "Věkové složení téhle skupiny je trochu vyšší než jste asi zvyklá, kolik bylo nejstarším účastníkům na vašich kurzech?"
Uklidnila jsem je slovy: "Nebojte, mám na lekcích i ženy kolem šedesáti pěti let, na starší účastnice jsem zvyklá."
"No, víte, šedesát pět tady bude asi té nejmladší."
Aha, to tedy bude výzva. Asi si nebudeme klekat na kolena, ani se nebudeme plazit po zemi, no uvidíme, co půjde dělat.
Lekce proběhla v krásné proskleněné místnosti uprostřed Jizerských lesů. Všichni mě už z dálky vítali slovy: "Konečně jste tady, už se těšíme, až to rozbalíme...bude taky salsa?"
Naučili jsme se flirtovou chůzi a základní krok salsy. Více jsme během lekce nezvládli, ale vůbec to nevadilo. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu a v tomhle případě určitě nešlo o kvalitu techniky, ale o kvalitu prožitku a ten tu tedy byl.
Od téhle lekce vždycky uklidňuji ženy, které mají pocit, že jsou na flirt dance staré a říkám jim: "Nejstarší účastnici na mé lekci bylo sedmdesát osm a jaká to byla dáma. Věk jí jenom pomohl."
Překvapilo mě, že na tom samém zájezdu zaznělo z úst jedné šedesátileté lektorky taichi, že tanec sluší jen mladým holkám, že ženské jak ona už jsou při tanci nehezké a směšné. Oponovala jsem jí. Odpovídala mi, že je to divné, když se vrásčitá žena s prověšenou kůží na krku snaží předvést vášnivé tango, to je prý pro mladé holky.
Nesouhlasila jsem tehdy a nesouhlasím ani dnes.
Čím starší jsme, tím více máme zkušeností a tím spíš je o čem tančit.
Sama na svém tancování vnímám rozdíl v projevu s přibývajícími roky - jsem odvážnější, už vím, co je strach, smutek, láska, vášeň, touha a se všemi těmihle emocemi se mi pracuje určitě lépe, než když mi bylo třeba patnáct.
Každý, kdo vstoupí na parket, si do svého tance přináší životní zkušenosti a vlastní pocity. Sledovat poté tyhle životní příběhy, to je něco neuvěřitelného. Tango v podání šedesátileté ženy, která je už dávno manželkou, matkou i babičkou - to je příběh, to je drama - ve výrazu i v tanci...když si to dotyčná dovolí.
Vidět tančit ženu, která se vymanila ze vztahu, v němž jí stále někdo říkal, že je nula a nic nikdy nedokázala, to je síla.
Sledovat při tanci jednu z mých tanečních kolegyň, které je čtyřicet a netají se svou zálibou v mužích a sexu, to je energie. Jen když přijde a postaví se na parket, už mi padá brada. Nutno dodat, že není ani mladá, ani štíhlá, ale přesně ví, o čem a pro koho tancuje.
Tanec sluší lidem v každém věku a nezáleží na stylu ani na taneční úrovni. Někdy může být tanec skvělým přiblížením zdánlivě odlišných generací, jak dokazuje například hip hopová skupina důchodců z Nového Zélandu (více v dokumentu HipHop-Erace, ukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZvNwCRujeFc). Jindy může tanec sloužit jako komunikace mezi partnery (ať už mladými či staršími) a rozhodně tanec funguje jako prostředek pro sebeobjevování, sebeoslavování a vyprávění vlastního životního příběhu.
Pokud máte o čem vyprávět a chcete využít tanec jako jazyk, tak věřte, že věk určitě není překážka. Na přibývající roky lze pohlížet jako na nasbírané body, které mohou umocnit taneční zážitek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama