Proč je tak těžké skloubit v tanci počítání s výrazem a emocemi?

8. června 2017 v 7:42 | Nikol
Při tréninku tanečních choreografií lektoři a lektorky (včetně mě) často kladou důraz v první řadě na kroky, které je potřebné mít přesně spočítané, aby vše sedělo do hudby. Poté se přidává technické provedení a určitě se neopomíjí ani výraz. Tanec totiž není jen o odcvičení určité sestavy. To, co dělá z téhle činnosti tanec tancem je právě obohacení o emoce, čímž se z celé činnosti stává umělecký zážitek.
V souvislosti s emocemi a počítáním je pár vět, s nimiž se setkávám pravidelně na lekcích. Například:
"Já si počítám, ale asi pomalu. Nechápu, proč to nevychází."
"Když si počítám, zapomínám tančit."
"Když se soustředím na výraz, nejde mi počítat a tak se ztratím."
Hned vám vysvětlím, proč je to tak složité, ale ještě předtím jedno důležité upozornění: VŠE SE DÁ NAUČIT A JE TO "JEN" TRÉNINK, TAK TO NEVZDÁVEJTE.
Proč je tenhe trénink tak komplikovaný, to jsem pochopila, když jsem se začala hlouběji zabývat Kreslením pravou hemisférou.
Levá hemisféra ovládá řečové centrum, počítání a další racionální úkony, které lze odvodit, spočítat, dedukovat apod.
Pravá hemisféra slouží k emotivnímu vyjádření, je hravá a stará se o všechno to, co není úplně logické. Betty Edwards doporučuje ve své knize Kreslení pravou hemisférou kreslit například obrázky podle předlohy dané vzhůru nohama. Levá hemisféra tak nespatřuje v obrázku žádné souvislosti, nemůže si nic odvodit, tím pádem ani nemůže výsledný obraz zkomolit a ruka tak kreslí skutečně jen to, co oči vidí. Zkuste si to a budete překvapeni výsledkem. Dalším cvičením je například kreslení tzv. negativního prostoru. Například při kreslení židle se nesoustředíte na židli, ale na prázdná místa kolem ní, židli ignorujete a kreslíte jen prostory okolo. Židle poté z obrazu vystoupí a určitě i v tomhle případě vás překvapí výsledek.
Betty Edwards dále vypozorovala u sebe i u studentů kreslení, že pokud zapojí naplno pravou hemisféru, tak levé docházejí slova. Studenti nejsou při kreslení schopni mluvit, počítat, odpovídat,...nepřipomíná vám to něco?
Pokud tedy tančíte, tak samotný pohyb je dílo pravé hemisféry, počítání a technika to je něco, co ovládá levá hemisféra a emoce a výraz jsou zase dílo pravé hemisféry.
Je tedy naprosto v pořádku, přirozené a pochopitelné, že se vám nedaří hned všechno skloubit. Jak jsem ale zmínila hned na startu - vše se dá naučit, chce to jen trénink.
Jak na to? Mé osobní tipy a triky:
1. Měňte v průběhu dne své obvyklé činnosti a rituály, které překvapí vaše hemisféry: Stačí si třeba vyčistit zuby druhou rukou, nebo se druhou rukou najíst, otevřít dveře, jít kousek pozadu apod.
2. Zkoušejte přímo cvičení určená na bystření pravé a levé hemisféry, strýček google vám určitě poradí. Dělejte například kruhy rukama - jednou dozadu a druhou dopředu, nebo si pravou rukou klepejte na hlavu a zároveň levou dělejte kruhy na břiše.
3. Neustále zkoušejte počítání propojit s prožitkem. Nejdřív to nepůjde a budete se ztrácet, ale časem uvidíte, že začnete zvládat větší a větší kusy choreografie. Dané prvky totiž najednou dostanou nové rozměry. Jeden prvek nebudete vnímat jen jako směs kroků, ale jako kombinaci nohou, rukou, počítání a emocí. Vše se propojí a už nikdy nepůjde jedno bez druhého.
Na začátku je to sice hrozná pruda, ale do budoucna určitě doceníte, že jste to nevzdali. Pokud vám to teď nejde, tak nejste výjimka. A pokud to zkoušíte tři roky a stále to nejde, tak i to je normální.
Myslete vždy na to, kolik musel každý barman rozbít sklenic, než začal dělat barmanskou show.
Kolik dopravních přestupků jste udělali, než jste si mohli sami sednout za volant a vydat se do provozu.
Kolikrát jste spadli, než jste začali chodit?
Určitě už to ani nepočítáte, proto je potřeba začít počty zase trénovat, tak 5, 6, 7, 8 a jde se na to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 GVKB GVKB | E-mail | Web | 8. června 2017 v 8:18 | Reagovat

Český skepticismus
GVKB
Co když je to správně, že jsme národem který je skeptický? Skepticismus je blízký agnosticismu a nihilismu. Skepticismus navazuje na učení sofistů. První skeptikové ukazovali na relativnost lidského poznání, na jeho formální nedokazatelnost a závislost na různých podmínkách. Běžně se užívá označení skeptik pro osoby, které: mají nedůvěřivý postoj nebo smýšlení o všech nebo specifikovaných věcech, tvrdí, že pravdivé poznání je nemožné, všechno soustavně kriticky posuzují.

Rozsah filosofického skepticismu je od pochybnosti o možnosti filosofického řešení až po agnosticismus a nihilismus. Všichni antičtí filosofičtí skeptici se shodují v názoru, že poznání je možné jen díky apriorním předpokladům, které nelze odvodit ze smyslové zkušenosti, a proto je nutné jeho pravdivost neustále ověřovat. V klasické filosofii odkazuje skepticismus na osobnostní rysy školy "Skeptikoi" filosofů, o kterých se říkalo že "nic netvrdili, ale že se jenom domnívali".V tomto smyslu zastává filosofický skepticismus názor, že je třeba se vyvarovat postulátu konečné pravdy.

V moderní době se ve vědeckých kruzích používá pojem skepticismus pro kritické zkoumání jakýchkoliv teorií, kterými se věda zabývá, a vlastně odmítání jejich apriorního přijímání. Základní myšlenkou racionálního skepticismu je, že pokud se neprokáže opak, nelze u jakýchkoliv tvrzení nebo teorií předpokládat pravdivost. Dále racionální skepticismus požaduje, aby byla každá teorie skutečně vědecká, tj. aby měla některé důležité atributy. Na veřejnosti je racionální skepticismus prezentován zejména při zkoumání pseudovědeckých a nevědeckých teorií.

Náboženský skepticismus se zaměřuje na pochybnosti týkající se víry, například existence božských stvoření nebo zázraků. Náboženští skeptici nemusí být nutně ateisti nebo agnostici. Termín pseudoskepticismus popisuje myšlení, které se zdá být skeptické, ale skeptické není a definoval pseudoskeptiky jako osoby, jejichž názory jsou spíše negativní, než agnostické, a přesto se považují za skeptiky. Popisuje pseudoskeptiky spíše jako "bez víry", než "nevěřící", a někdo jiný popisuje myšlení pseudoskeptiků jako směřující k myšlenkám, které souvisí s jejich předjímaným závěrem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama