Rychle, rychle běží čas

1. června 2017 v 15:13 | Nikol
Je jedno, zda jste vytížený student, výkonný manažer nebo třeba tanečnice. Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro řádné a intenzivní vykonávání určité činnosti, sportu či práce a chcete v daném odvětví uspět, přichází obrovský tlak. Každý v okolí má zaručené tipy, jak dosáhnout cíle a bez aplikace těchto účinných rad to údajně nepůjde.
Ve škole byste krom povinné literatury měli číst také literaturu doporučenou a účastnit se všech nadstandardních akcí. Jako manažer byste si měl pilovat soft skills, jednání s lidmi, měl byste se školit v oboru, v němž pracujete a určitě je také dobré potkávat se s úspěšnými lidmi ze stejného odvětví. Při rozhodnutí stát se profesionální tanečnicí se dozvíte, že musíte trénovat rychlost, techniku, fyzičku a k tomu udržovat ideální postavu. Bylo by vhodné takto jíst, takto spát a k tomu chodit na balet, běhat, zkoušet jiné taneční styly a hodily by se i jiné sporty. To všechno byste navíc měli absolvovat teď hned, honem, rychle, protože už vám není osmnáct a zítra vás předběhne dalších padesát, kteří jsou mladší, ostřejší a ctižádostivější.
Rozhodnete se tedy všechny pokyny plnit a jdete do toho naplno. Budík na 5:30, za hodinu a půl startujete den jógou (až po zdravé snídani samozřejmě). Jóga je dobrá na protažení a balanc. Z jógy přesun do fitka, kde tvarujete tělo a nabíráte svaly. Pokračujete na dvě lekce tance, kde jste v roli lektora, abyste si na svůj sport také vydělali. Zdravý oběd a hned po něm společný taneční trénink. Odpoledně další tři lekce, které vedete a večer padnete za vlast a ještě máte výčitky, že jste dnes nestihli běhání a přitom bylo venku tak krásně.
Co se to děje? Kde je prostor pro rodinu, přátelé a relaxaci? Po pravdě? NIKDE! Přitom to všechno je také důležité a nelze se bez těchto ostatních složek posouvat dále.
Občas člověk potřebuje, aby ho přítel nebo přítelkyně objal/a a řekl/a: "Jsi krásná, jsi můj poklad." To ale nejde, když odcházíte a vracíte se vždy, když váš protějšek spí.
Občas je potřeba, aby vám maminka uvařila něco dobrého, co třeba není až tak zdravé, ale potěší to vaši mysl. To ale nejde, když jste posedlí zdravou stravou a tak vytížení, že se domů za rodinou ani nedostanete.
Občas je potřeba dojít si na masáž a relaxovat, vaše tělo si zaslouží taky trochu klidu. To ale není možné, když každý den do večera trénujete a po masáži se nedoporučuje pohyb.
Proč se pořád někam ženeme? Protože žijeme ve společnosti, kde je doceňovaný VÝKON, ÚSPĚCH a DOSAŽENÉ CÍLE.
Ostatní nám dávají za příklad pouze lidi, co to někam dotáhli, jsou úspěšní, něco vyhráli nebo vydělávají hodně peněz.
Společnost a naši přátelé tak posuzují i nás samotné. Stačí vyprávět o mém ranním běhání a lidé se hned ptají: "Kolik uběhneš a za jak dlouho?"
Povídání o tanci doprovází otázky jako: "Jezdíte na závody? Jakou máte vytančenou třídu? Jak dopadáte na závodech? Jak často trénujete?""
Básnění o lektorování tance občas někoho zajímá, ale více všechny pálí otázka: "To Tě uživí? Kolik si vyděláš?"
V takhle nastaveném světě se člověk úplně bojí zastavit, pomalu dýchat, rozhlížet se kolem a vstřebávat jen daný okamžik. Sám sebe pak stále bičuje k větším výkonům a bojí se "nic nedělat". Ono nicnedělání je ale ve skutečnosti také úkol, který je výzvou a právě onen klid může vnést do života nové nápady a podněty.
Interakce s přáteli o zdánlivých nesmyslech vám může pomoci k novému zásadnímu objevu.
Až se příště uvidíme, pojďme si možná povídat o tom, jak zpomalit. Osobně mám tipů na zrychlení už víc než dost, ale jak zpomalit, to se teprve učím. Odměňuji se například za každých deset splněných úkolů masáží, pedikúrou apod. Chodím více do přírody a každý týden se sejdu alespoň s jednou kamarádkou na kafi a víte co? Je to skvělé, když se zastaví čas a najednou je možnost rozpustit se v dané chvíli v blaženém pocitu klidu.
Zkuste to taky. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucifer Lucifer | E-mail | Web | 1. června 2017 v 16:07 | Reagovat

Za vším je poslání, které se musí splnit, aby zde byl úspěch, přicházíme, spatřujeme, bojujeme, vítězíme, tak to zde pořád je. Pokud nejde naše poslání splnit pomocí normálních postupů, tak se to řeší pomocí extrémních postupů. Je třeba konečně pochopit to, že každé svaté pravidlo je zde dočasně, vše se musí přizpůsobovat změnám, protože to co se nepřizpůsobí, to chybuje a tím se to dostává do problémů. Hrdinství bylo nahrazeno ubohou zbabělostí, každý musí mít svůj svatý boj, a v tomto boji za lepší svět musí jako hrdina zemřít, proto se běž podívat do krematoria.

2 Eliss Eliss | Web | 1. června 2017 v 16:31 | Reagovat

Ono je opravdu někdy těžké odpočívat, doba je zlá a uspěchaná :(

3 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 1. června 2017 v 19:20 | Reagovat

Člověk se stejně užene tak jako tak. Ale většina z nich kvůli kariéře, osobnímu úspěchu...u mě je to s tím "uhnáním se" obzvlášť riskantní, protože jsem workholik a nikdy nevím, kdy mám dost, což mi může jednou uškodit, ale obávám se, že to neukočíruji. Snad se naučím odpočívat.

4 D D | Web | 2. června 2017 v 11:38 | Reagovat

Někdy je hlavně třeba mít štěstí. Člověk se může snažit a jít si za svým snem, ale když mu okolí hází jen klacky pod nohy a doba podobnou činnost nebo zájem odmítá nebo jí společnost pohrdá, nejde to i když si člověk přeje sebevíc. Nejbližší by měli umět nejen podpořit a politovat, ale i poradit, kdy už to stačí. Umět říct: Už jsi udělal dost, to stačí. Snažil jsi se dost a když to nejde nevadí. Pořád jsi dobrý člověk a pro nás to nejcennější, co máme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama