Představa tvé budoucnosti - Vydělávám tancem na další tanec

15. června 2018 v 9:20 | Nikol
Poměrně často se v interakci s ostatními při tématu tanec dostaneme i na téma tanec a peníze Lidé stojící mimo taneční svět často předpokládají, že je tancování nákladné, ale i tak se podivují, když promluvím v konkrétních číslech.
Zvažujete, že byste dali syna nebo dceru na tanec? Pojďmě se podívat na konkrétní částky, ať máte představu, co bude takové hobby stát.
Kolik mě stálo tancování za poslední rok?
V první řadě musíte zaplatit členství v klubu, což třeba v našem tanečním klubu činí 4000,- na semestr, takže 8 000,- za rok. K tomu musíte také zaplatit soutěžní licenci, pokud si tedy nechcete tančit jen tak pro sebe. Licence pro české soutěže vyjde na 1900,- za rok, nevztahuje se ale na soutěže zahraniční, na které potřebujete WDSF kartu a ta stojí dalších 250,-. Před soutěží je potřeba dostat ještě lékařské potvrzení o způsobilosti k danému sportu a to je za dalších 300,-
Jsme na 10 000,- a to ještě nemáme v čem tančit.
Osobně se věnuji standardu i latině a jedny boty mě stojí 3500,-. Celkem dám tedy 7000,- ročně za dvoje boty na oba taneční styly. Po roce jsou boty většinou odepsané. Dají se pak používat třeba ještě na tréninky, ale na soutěže je nutné koupit nové. Šaty na latinu mě na poslední sezónu stály 14 000,-, když tedy počítám jen náklady na šaty a nepřičítám k tomu cesty z Prahy na zkoušky za švadlenou do Kralup nad Vlatavou. Šaty na standard mě stály 22 000,- a to už jsem si je koupila nošené po někom. Na šatech se navíc muselo udělat i pár úprav, což pro mě naštěstí udělala jedna kurzistka zadarmo, respektive výměnou za nějaké individuální lekce, to zde ale také nebudu přepočítávat.
Už jsme na 53 000,- za poslední rok a ještě nemáme nic na líčení, česání, nebyli jsme na žádné individuální lekci, soustředění ani soutěži.
Taneční sezóna trvá od září do června, což je 10 měsíců = 44 týdnů. Každý týden si platíme alespoň 1 individuální lekci na standard a jednu na latinu. Každý za lekci zaplatíme mezi 300,- - 450,- Kč, tzn. mezi 600 - 900 za týden. Pokud budu počítat průměr 750,- týdně, tak jsme na částce 33 000,- za rok. Každý rok tedy necháme kolem 30 000,- za individuální lekce a v létě se navíc vypravíme aspoň na dvě sostředění, kde jedno stojí 4 000,-. Dohromady tedy můžeme přičíst alespoň dalších 8 000,-.
Finance za rok za tréninky tedy vycházejí přibližně na 40 000,-.
Líčidla, make-up apod. vyjdou podle méhu odhadu zhruba na 2000,- ročně.
K tomu všemu jezdímě samozřejmě na závody, alespoň 2x měsíčně, někdy více, někdy méně. Strartovné vyjde každého na 200,- za jednu soutěž a cesty se pohybují tak kolem dalších 200,- na jednoho. Měsíčně tedy každý investuje 800,- do soutěží a to je celkem 8000,- za rok, pokud jezdíme po českých soutěžích.
U zahraničních soutěží jsme smaozřejmě trochu jinde. V Německu například stojí starovné 15 euro + cesta například do Berlína vyjde zhruba na 800,- na jednoho a k tomu je ještě potřeba přespat v hotelu, který vyjde na dalších 1000 Kč za noc. Počítejme ale v tuhle chvíli zatím jen s českými soutěžemi.
Výše nejsou zahrnuty různé další doplňkové aktivity, jako je například cvičení, speciální jídlo, masáže atd. Čistě za tanec dám osobně ročně tedy kolem 100 000,-. Měsíčně mě tak tanec vyjde zhruba na 10 000,-.
Jsem dívka, jistě, kluci to mají levnější, ale o kolik? Někteří nechávají za oblečení podobné částky. Ušetří třeba na make-upu, ale i do toho investují kolem 1000,-. U kluků jsou celkové náklady za rok nižší třeba o 10 000,-.
Dobrá zpráva ale je, že se to v těchto částkách samozřejmě nemusí pohybovat od začátku. Jestli chcete začít tančit nebo chcete dát na tancování vaše děti, stačí si na začátku pustit videa na youtube a můžete tančit. Můžete se učit. Nebo si můžete tančit jen tak bez instrukcí podle sebe a to je zadarmo. :) V počátcích soutěžního tance se také ještě nemusíte vyšplhat finančně tak vysoko. Do dneška si pamatuji na svůj první taneční kostým, který se skládal z růžové sukýnky a bílého dresu, které mi maminka koupila v sekáči. Můj první kostým tak byl přibližně 5x levnější než mé první taneční boty, které tehdy stály 1000 Kč. Nenechte se tedy vyblokovat strašáky jako jsou peníze, tančit jde i mnohem levněji, a pokud vám jde jen o radost z tance, tak to lze dělat i zadarmo. :)
Pozitivní také je, že ve chvíli, kdy se dostanete do téhle fáze, kdy už vás tanec stojí celkem dost peněz, tak jste zároveň na úrovni, kdy si lze tancem už i slušně vydělat něco zpátky. Nebojte se tedy investovat do svých dětí. :) Až jednou budou vydělávat na tanečních vystoupeních a sami budou světově uznávanými lektory, jistě vám to rádi vrátí. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 15. června 2018 v 14:36 | Reagovat

Docela drahý koníček, ale pokud je někdo šikovný a ty penízky se mu vrátí, proč ne :)

2 tema-tydne tema-tydne | E-mail | Web | 17. června 2018 v 13:01 | Reagovat

Páni... tolik bych nečekala ani já... Zařazuji do výběru na téma týdne. :)

3 Lucka Lucka | Web | 17. června 2018 v 14:15 | Reagovat

Pane jo, to je opravdu drahý koníček, na druhou stranu v dnešní době jsou všechna hobby hodně drahá. Brácha hraje fotbal a jen částky za něj jsou dost vysoké a to si člověk řekne, co by na tom mohlo být drahého?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama