Uvolnění aneb Význam slova víkend

Středa v 9:20 | Nikol
"A měj odpočinkový víkend." Je čtvrtek 10. ledna rok 2019. Teď jedu v rychlosti domů pro věci. Ještě musím vyprat partnerův frak, vše si musím zabalit a zítra ráno odjíždíme směr Frankfurt. Z Frankfurtu odlítáme do Španělska, konkrétně se potřebujeme dopravit do Benidormu, kde pozítří i popozítří soutěžíme.
Ha ha, říkám si v duchu a "Děkuju," říkám nahlas.
...
"A přeju pěkný víkend, odpočiň si." Je 7. února, jen o měsíc později. Domů se dnes dostanu kolem půlnoci, vstávat musím v 5, abych se stihla nalíčit a učesat. Doma bohužel nemám moc jídla, takže na soutěž pojedu nejspíš dost hladová. Jedu sice jen do Říčan, ale před závody musím ještě vyzvednout tanečního partnera. Dnes ještě netuším, že zítra budeme tančit celkem sedm kol, což je třicet pět tanců. Tančit začneme v osm hodin ráno a skotačit budeme do jedenácti večer. Domů dorazím v jednu ráno a v neděli zase budu vstávat, abych se dostala včas na soutěž do Vídně, odkud se vrátím jak jinak než v noci.
Opět se v duchu směji, ale nahlas odpovím jen: "Jo, jo, díky a taky si odpočiň."
...
"Hezký víkend...."
26.4.2019 mám horečky, bolí mě plíce, kašlu a nemůžu dýchat. Odpoledne ale odlétáme do Nice, kde už máme dlouhodobě vše zarezervované a zaplacené. Soutěžit budeme opět dva dny za sebou.
....
"Měj pohodový víkend...."
17.5.2019 Po poslední lekci odjíždíme do Frankfurtu, opět nás tam čeká sedm kol, zase třicet pět tanců.
....
A dost.
"A mějte hezký víkend, užijte si ho."
"Děkujeme," odpovídám a po velmi...velmi dlouhé době mi dochází, co to přesně znamená, proč to lidé říkají a jak JINAK taky může vypadat víkend.
Je 15.5.2020 a my si po poslední taneční lekci s klienty jdeme s přítelem ještě na chvíli zatančit tango. Jen tak. Pro radost, protože zítra nikam nejedeme, nevstáváme a můžeme si dělat cokoli, co nás napadne. A taky že jo.
Do jedné do rána skládáme puzzle, spíme do deseti, po probuzení vyrábím dlouze snídani, protože mám chuť na banánové lívance a pak ležím v posteli a čtu si. A znova mi dojde význam té včerejší věty: "A užijte si víkend. Odpočiň si."
Tak dlouho jsem nevěděla, co to znamená, tak dlouho jsem neviděla rozdíl mezi pracovním týdnem a víkendem. Přišlo mi to normální, v pořádku a dlouho to pro mě bylo takhle smysluplné.
Dnes jsem na chvíli při čtení zaváhala: "Je tohle dost smysluplné?"
A po dvousekundovém zamyšlení jsem se musela nahlas zasmát.
"Nikčo, proč se ptáš na takovou hloupost? Dělá Ti to radost? Super, tak to dává smysl."
Zasmála jsem se znova při vzpomínce na všechny víkendy strávené na závodech. Bylo to smysluplné? No jasně. :D Body, žebříček, medaile, poháry, prestiž, odměna, úspěch, ...a co takhle změnit trochu úhel pohledu? Co Tvůj víkend přesně před rokem? Bylo to smysluplné? Jet pět set kilometrů, spát čtyři hodiny, dvě hodiny se líčit a česat. Hádat se s tanečním partnerem a mít stažený žaludek ze strachu, co dnes zase uděláš špatně. Pak přijet na parket, zaplatit 1500,- startovné, rozhýbat se, převléct se a v 9 hodin ráno startujete. Waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep, potom patnáct minut pauza. Opravit make-up a znova. Je tu druhé kolo. Waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep...půl hodiny pauza, sním si kaki a jogurt a znova....waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep. Vyhlásí se výsledky, předají se ceny, hodinu pauza na oběd, přelíčení a převlčení a jde se na latinu. Čtyři kola. Na začátku je deset skupin, první kolo zabere skoro dvě hodiny. V pauze mezi tanci jen čekáš a čekáš a čekáš. Dlouho čekáš. Stihneš si vypít kafe, klidně i dvě. V 18 hodin si přeberete ceny po tom, co jste odtančili pětatřicet tanců, spočítali jste tři puchýře, vypili jste pět kafí a registrujete jedny zablokovaný záda. Hurááá. To byla ale príííma sobota, teď už jen odřídit pět set kilometrů a něco nakoupit, abychom doma neumřeli hlady. Cestou další dvě kafe a k tomu neustálé povzbuzování od tanečního partnera: "Dupni na to," protože on chce ještě dnes stihnout vlak do Brna.
Nezapomeňte ke všemu přičíst 1500,- za hotel a 500,- za pokutu za rychlost, která dorazí za tři týdny. Smysluplné? No jasně. Asi tak smysluplné jako jakékoli jiné soutěže, závody a sbírání cen. Stejně jako sbírání cen za překlady. Věděli jste vůbec, že překladatelé dostávají ceny? Já třeba ne, ale prý ano - za překlady dobré i ty katastrofální. Vědí to vůbec všichni překladatelé a znají lidé z překladatelské komunity hlavní výherce?
A co soutěž asistent/ka roku?
Slyšeli jste už o mistrovtsví ve skládání puzzlí?
Nebo o soutěži v pojídání koláčů?
Nebo co říkáte na soutěž Absurdita roku?
.....
Víte, kdo je Rainer Weiss, Marian Jelínek nebo Venkatraman Ramakrishnan? Jde o nositele nobelovky za fyziku (Weiss), sportovního kouče (Jelínek) a nositele nobelovky za chemii + předsedu britské královské společnosti (Ramakrishnan). To jste nevěděli? Jak taky bychom mohli všechna tahle jména znát? Kde bychom přišli k tomu, abychom znali všechny nositele nobelovek, všechny trenéry a kouče a všechny výherce všech možných i nemožných soutěží? Svět je zaplavený lidmi, kteří jsou mediálně slavní, hodně slavní a lokálně "slavní" ve svém malém rybníčku. Jak byste tak asi mohli vědět, kdo byl 18. května 2019 ve finále v latině na soutěži ve Frankfurtu? Jo, jo, byli jsme to my a víme to dnes už taky jenom my a k tomu pár lidí, co přebíralo ceny s námi. Kolik jsme za to měli bodů a kam nás to vyneslo? To už si nepamatuju ani já, ale kdykoli se na to můžu podívat na stránkách wdsf.org. Koho jsme naším tancem potěšili? Netuším. Snad aspoň jednoho člověka v té obrovské hale ano. Potěšili jsme tím sebe? Po pravdě? Ani ne.
Při standardu jsme se neustále dohadovali, protože jsem celou dobu poslouchala, že špatně stojím a také jsem se dozvěděla, že právě kvůli TOMU jsme se nedostali do dalšího kola.
V latině jsme mezi koly oba usínali a říkali jsme si, ať už to máme za sebou. Můj partner se na první kolo úplně vykašlal a nahodil mód: "Postup do dalšího kola mám v kapse."
Co se mně osobně tančilo OPRAVDU dobře, bylo až finále. Bilance? Dobře se mi z třiceti pěti tanců tančilo posledních pět. A i tam jsem si od partnera vyslechla, že jsem pomalá, mám těžkou prdel a v jivu jsem byla pozdě. No zkrátka sobota, jak má být. Otázka tedy zní: Pro koho to člověk vlastně dělá? Sám z toho radost nemá a je očividné, že nikdo jiný o tomhle "úspěchu" vlastně ani neví.
Dnes, o rok později, ležím v posteli. Čtu si skvělou knížku Co viděl pes a jiná dobrodružství. Před chvílí mi přišel přítel dát pusu a ptal se, jestli něco nepotřebuju. Hluboce se zamyslím - Je víkend. Jsem uvolněná. Zamyslím se nad svými životními potřebami a neustálým úmorným pachtěním se někam a za něčím, co nám zdánlivě v dané chvíli dává smysl.
Vidím přítele, držím knihu. Je víkend.Hřeje mě peřina. Venku zpívají ptáci. Jsem uvolněná.
"Ne, zlato, děkuji. VŠECHNO MÁM."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama